Zprava je to s 13 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

JOSEF JONÁŠ A JEHO HLEDÁNÍ KAMENE MUDRCŮ

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 11/2008

Autor: Jiří KUCHAŘ

REGENERACE

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 11/2008

Pamatuji se na tu scénu dodnes. Šel jsem od vinohradského náměstí Míru dolů Jugoslávskou ulicí kolem dnes už neexistujícího Knihkupectví bratří Čapků a zastavil se u výlohy. Dělával jsem to každý čtvrtek na konci sedmdesátých let minulého století, kdy tam pravidelně vyvěšovali básně Jaroslava Seiferta, které tehdy nemohly vycházet veřejně a začaly až poté, co v roce 1984 dostal Nobelovu cenu za literaturu. Stál jsem před výlohou; Seifertovy verše tam už nebyly; a po chvíli moji pozornost upoutala podivná, ručně napsaná cedule: JONÁŠ NENÍ. Nerozuměl jsem příliš, co může znamenat, a tak jsem se zeptal prodavačky. Řekla mi, že nějaký doktor z Litvínova napsal nějakou knížku o křížovkách a lidi že to hned první den po vydání celé skoupili. Takové to tehdy byly časy; bylo pár měsíců před revolucí, jenže to ještě nikdo netušil.

Knihu Křížovka života jsem poprvé držel v ruce až o dva roky později a rychle mi došlo, že má-li něco společného s luštěním, pak je to především v oblasti těla a duše. Měla šedivou obálku, ale její obsah mi vůbec šedivý nepřišel. Jejího autora jsem potkal v roce 1993; tehdy mi řekl, že to byla jeho první a taky poslední kniha. A že už nic nenapíše. Tohle rozhodnutí mu ale naštěstí vydrželo jen krátkou dobu. Ještě na podzim toho roku vyšlo volné pokračování s názvem Tajenky života a potom několik dalších knih. Všechny měly jedno společné: byly novátorské, v mnoha směrech průkopnické, byly úspěšné, a hlavně byly dobře napsané. Josefu Jonášovi je dnes šedesát tři let. Znám ho docela dobře, a proto si, aspoň doufám, mohu dovolit psát o něm stejně, jako jsem v minulých číslech psal o jiných mých kamarádech, Danu Millmanovi nebo Gordonu Smithovi. Podařilo se mi ho přemluvit; jen krátkou dobu to trvalo; aby půjčil svoji tvář historicky druhému číslu REGENERACE v listopadu 1993. A také aby k nám psal, což k potěše mé, a věřím že i vaší, pravidelně dělá. Za posledních patnáct let se stal jedním z našich nejpopulárnějších spisovatelů a zároveň vyhledávaným praktikem celostní medicíny. Skutečně jej obdivuji za to, jak se ve svém životě choval ve chvílích úspěchu i v situacích, kdy by mnozí z nás lámali nad svým osudem hůl. Zažil jsem bezprostředně jeho začátky v Týnské uličce, strmý vrchol a pád velkolepého projektu, čtyřpatrového centra na pražském Žižkově, i jeho příjemnou současnost v Institutu celostní medicíny.

Sám také občas píšu knihy, tak vím své. Jeho Křížovka života patří dodnes mezi žádané publikace a svým nákladem se u nás vyrovnala takovým literárním extratřídám, jako jsou Jiří Janča nebo Arthur Hailey. Dokonce i H arry Potter. Volně na ni navazují dvě knihy s názvem Tajenky života, které odhalují další skryté souvislosti v lidském organismu. Tato trilogie, jakkoli volná, je jeho základním, slovy biblických klasiků vpravdě synoptickým dílem. Josef Jonáš na tyto knihy dokázal navázat tím, co je současnou náplní jeho lékařské praxe. Praktická detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáše je učebnicí originální a ojedinělé metody řízené a kontrolované detoxikace organismu a je doslova završením jeho celoživotní badatelské cesty přírodní medicínou. Kdybych chtěl použít renesanční terminologie, řekl bych, že je to kvintesence jeho osobní pouti za odhalením tajemství novodobého Kamene mudrců. I zasvěcení a nic nepředstírající alchymisté na dvoře Rudolfa II. a jejich souputníci po celé Evropě věděli, že princip tohoto kamene nespočívá v ničem jiném než v práci na vlastní duši. Esoterickou mluvou řečeno, na astrálním těle.

V pořadí další kniha Josefa Jonáše se věnuje kuchyni, lépe řečeno stravě. Vždyť komu jinému by mohl být alchymista podobný než dobrému kuchaři? Možná si pamatujete na jedno z vystoupení Josefa Jonáše v televizním, ještě veřejnoprávním Receptáři Přemka Podlahy, kde mimo jiné překvapeným posluchačům vyprávěl o toxinech ve stravě. Víte například, že když otevřete kompot a na povrchu je plíseň, že její plísňový toxin působí až do vzdálenosti dvaceti centimetrů? Stejné je to mimochodem s nahnilými jablky, načernalým květákem nebo změklou okurkou.

Naše strava přináší do organismu mnoho odpadu – důsledkem jeho shromažďování je postupné ničení jednotlivých orgánů i systémů lidského organismu. Právě to chtěla sdělit ojedinělá Jonášova kuchařka pro zdraví, která přinesla nejen stovky receptů, které vycházejí z autorovy detoxikační metody, ale ukázala vliv jednotlivých druhů potravin na lidské tělo a na jeho momentální i dlouhodobý zdravotní stav.

Kniha Kde končí duše a začíná tělo je souhrnným dílem MUDr. Josefa Jonáše o řízené a kontrolované detoxikaci organismu. Je o tom, řekl bych, co doktor Josef Jonáš během své lékařské a životní pouti (nebo obráceně, chcete-li) pochopil. Věnuje se v ní detoxikaci v obecných souvislostech, ale hlavně síle lidské psychiky. Jde mu v ní o to, aby se se svými čtenáři podělil o osobní poznání, jak nalézat kořeny nemoci. Aby se usilovně a stále hlouběji společně s nimi prokopal ke kořenům stromu, na němž „ovoce nemoci zraje“.

„Zvláštní poškozující emocionální aktivitou je negativismus. Zprvu jsem se domníval, že je variantou agrese, protože tyto dva emocionální pojmy se velmi často vyskytují společně. Při výzkumu jsem ale zjistil, že negativismus má své specifické sídlo v nervovém systému, a tudíž jej pokládám za jeho zvláštní kapitolu.“ Máte sklony k negativismu? Jistě si poradíte, jak se jich zbavit: Víte, že jednou zemřete. Jenže nevíte kdy. Užijte si proto každou vteřinu života, jako by byla předposlední. Nebo aspoň každou minutu. Že to nepomáhá? Škoda, tak si užijte aspoň každou hodinu. Ani tahle rada nestačí?

Tak to je opravdu škoda. Na světě je to tak složité, že byste skoro nevěřili: lidskému mozku je jedno, jestli určitou situaci prožije, nebo jestli si ji jen představuje. Je to poměrně šokující zjištění. Když jsem s Marianem Jelínkem před dvěma lety psal knihu Poznej sám sebe, narazil jsem na tento závěr v pracích amerického badatele Andrewa Newberga. Může být našemu mozku, kladl jsem si otázku, skutečně jedno, jestli si něco myslíme, nebo to opravdu prožijeme? Jestli ano, potom právě zde spočívá hranice mezi tělem a duší. Pokud je nutné nějakou vymezovat. Princip je stejný, od dob Zarathuštry, Achnatona, Platona, Buddhy a Ježíše se nezměnil: vaší největší zbraní je vaše vlastní mysl.

Některé pasáže z knihy Kde končí duše a začíná tělo možná poznáte z autorových předchozích článků v REGENERACI. Tím lépe. Jak se zdá, je lidský život z velké části neustálým připomínáním. Vždyť to znáte sami. Musím vám říct, pane doktore, že jsem vám za všechna vaše připomínání vděčný.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival