Zprava je to s 14 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

HOLGER KALWEIT A JEHO KNIHA O PODSTATĚ LIDSKÉ DUŠE

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 12/2008

Autor: Jiří KUCHAŘ

REGENERACE

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 12/2008

Kdybyste na vyhledávači Google zadali jméno Holger Kalweit, našli byste kromě jiných odkazů a mnoha článků z REGENERACE také jeden z Reflexu. Je jen mírně staršího data a v jeho úvodu stojí:

Německý psycholog a etnolog dr. HOLGER KALWEIT (58) je považován za předního evropského odborníka na keltskou kulturu a její spirituální odkaz. Procestoval celý svět, pět let strávil v Indii, spal v Cheopsově pyramidě i na jejím vrcholu, oponoval dalajlamovi, v indickém Benáresu meditoval se svatými muži, účastnil se posvátných rituálů s indiány i aboriginci (domorodci) a Evropu seznámil se spirituálním odkazem šamanů. „Všechny staré národy, které dnes bůhvíproč považujeme za primitivní, o existenci říše mrtvých vůbec nepochybovaly... Obrovské množství indicií existence ,něčeho' po smrti se objevuje samozřejmě i dnes.“

Dnes je Holgerovi šedesát jedna let, ale jinak zůstává obsah těchto řádků stejný. Hosté našeho setkání v Lucerně určitě stejně jako já litovali toho, že se nemohl zúčastnit. Vážná a komplikovaná jaterní infekce, kterou dostal během své nedávné několikatýdenní studijní cesty po egyptských chrámech podél Nilu, změnila jeho plány stejně jako naše. Litovat jsme všichni mohli i proto, že právě při této příležitosti vyšla jeho v pořadí šestá (a počítáme- li verzi knihy Dunkelterapie se speciálním DVD za originální vydání, potom sedmá) kniha v češtině. Jeho podpis v ní bude chybět. Jmenuje se Plazma a má podtitul Pátrání po látce, z níž je utkána duše. Do značné míry je přitom životní kvintesencí jeho celoživotního poznání, badatelského směřování, snahy dopátrat se principů a kořenů toho, proč a jak se svět točí.

Každý si někdy položil otázku, kdo jsme, odkud přicházíme a kam kráčíme. Předpokládám, že čtenáři REGENERACE v tomto směru nejsou výjimkou, ba naopak. Mnozí lidé mají jasno v tom, že po smrti z nás něco přežívá, a tomu, co přečká rozklad fyzického těla, říkají různě, duše nebo Já. Ale co to přesně je, co očekává duši po oddělení od těla. A jaké jsou její další osudy? Jaký je vůbec rozdíl mezi duší a duchem? To jsou některé ze vzrušivých a zároveň znepokojivých otázek, na něž odpovídá Holger Kalweit ve své Plazmě.

Procestoval celý svět a podle toho, co teď víte, už chápete, že touze po poznání málem obětoval vlastní život. Poznal všemožné kultury, strávil mnoho měsíců na tichomořských ostrovech, ve všech Amerikách, v Africe. V Asii pobyl dohromady skoro sedm let. Potkal se s kdekým a jeho vzpomínky na setkání s osobnostmi, jakými jsou nebo byli dalajlama, Stanislav Grof, Ram Dass, Timothy Leary, Raymond Moody, Moshe Feldenkreis, Elisabeth Kübler-Ross nebo José Silva, jste mohli slyšet během jeho několika návštěv České republiky. Jen v Antarktidě; jist si tím ale nejsem; nebyl, protože tam kromě tučňáků asi nebylo v tomto směru koho pozorovat a zpovídat. Ve své fundované analýze starých mýtů, tajných učení, alchymie a moderních esoterických spisů se dotýká principů samotného duchovního světa a upozorňuje na úžasnou věc: Látka, ze které je utkána duše, takzvaná duševní dimenze, je současně „říší mrtvých“, jakož i základem světa. Všechny staré kultury pátraly po původu kosmu a života, po pralátce a univerzální energii. V Indii ji nazývají prána nebo hadí síla, v Č íně čchi; pro staré Řeky to byl éter, chaos nebo právě plazma. V Africe mana.

Holger Kalweit ukazuje, jak mýty a tradice většiny starých kultur korespondují s objevy západních esoterických badatelů, například Paracelsa, Karla Ludwiga von Reichenbacha nebo Wilhelma Reicha. Opírá se při tom o vlastní poznatky, které získal při výzkumu šamanismu a posmrtných stavů, a předestírá úchvatný a živoucí obraz oné duševní neboli plazmatické dimenze, ze které všechny hmotné formy a duše povstávají a do níž se opět navracejí.

Jestli ještě někdy Holger Kalweit zavítá do Čech a na Moravu, to teď nevím. Myslím si, že už ne, ale rád bych se mýlil. Na úvod jsme v Lucerně promítali filmový dokument o našich výletech. Hrál v nich velmi často dominantní roli a byl to právě on, kdo svou první návštěvou v Praze v dubnu 2004 inicioval tato jedinečná setkání plná uvolněnosti a radosti. Jsem velmi rád, že se s ním mohou čeští zájemci o poznání hlubin lidské duše a smyslu lidského života seznámit prostřednictvím jeho knih. Je jich dost na to, aby si čtenář udělal představu o tom, co svět drží pohromadě. Holger Kalweit ji má – a velmi zasvěcenou. Přejme si, aby mu Bůh dal ještě mnoho let života, během kterých by mohl zprostředkovat svoje zkušenosti a svou univerzální filosofii i v dalších knihách.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival