Zprava je to s 163 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

ARTHUR CONAN DOYLE A JEHO TRILOGIE NA TÉMA DUŠE

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 06/2010

Autor: Jiří KUCHAŘ

REGENERACE

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 6/2010.

Byli jste v londýnské Baker Street v muzeu Sherlocka Holmese? Tak jste možná jako já alespoň na chvíli podlehli dojmu, že v tomto příjemném viktoriánském domě slavný detektiv bydlel. A třeba jste odcházeli se stejně nepopsatelným pocitem, jak by to bylo skvělé.

Na rozdíl od Arthura Conana Doyla se Holmes zdá být nesmrtelný. Neuplyne rok bez vzniku nové adaptace slavných příběhů. Jejich počet je omezený, fantazie svobodná. Tvůrce byl ovšem smrtelný. Letos v červenci tomu bude osmdesát let. Celý svět ho zná především jako „otce“ slavného detektiva. Jeho jméno ovšem dodnes zní i v jiných souvislostech. Sir Arthur Conan Doyle se narodil roku 1859 v Edinburgu a jeho život je příběhem inteligentního člověka hledajícího smysl lidské pouti. Vyrůstal na britské poměry dost nezvykle, v přísně vedené římskokatolické rodině. Do sedmnácti navštěvoval jezuitské školy v anglickém Stoneyhurstu a rakouském Stella Matutina. Mystické, sakramentální a eucharistické aspekty víry ho lákaly; během studií ale začal pochybovat, a když v osmnácti nastoupil na Edinburskou univerzitu, byl už, podle vlastních slov, téměř bezvěrec. „Shledal jsem, že základy nejen římského katolicismu, ale vůbec celé křesťanské víry, jak mi je prezentovali teologové 19. století, byly tak vratké, že na nich můj rozum nemohl stavět.“

Na univerzitě ho ovlivnili materialisté, především Joseph Bell, pozdější literární archetyp Sherlocka Holmese. Učil studenty deduktivnímu, pravdě se nejvíce podobajícímu usuzování, založeném na pozorování materiálních jevů. Tento výcvik dovedl Doyla k přesvědčení, že každé tajemství života může být vyřešeno objektivním pozorováním spojeným se všestrannou logikou. V tomto ohledu se nabízí zajímavá paralela s životem jeho souputníka, Rudolfa Steinera, který absolvoval vídeňskou techniku a ve svých přednáškách často hovořil o bezprostředním objektivním pozorování.

obálkaDoyle během studií pochopil, že bez duchovního základu by byl jeho život prázdný. Ve dvaadvaceti získal lékařský diplom a v roce 1882 si otevřel soukromou praxi v Southsea na předměstí Portsmouthu. Zajímal se o nová náboženství, aby vyplnil propast vzniklou rozchodem s římskokatolickou církví. Rok předtím se poprvé zúčastnil spiritistické seance. Vedle toho jej oslovila theosofie a hermetický řád Zlatý úsvit.

Když stvořil postavu Sherlocka Holmese, psal zároveň příspěvky do spiritistického týdeníku Light. Založil kroužek šesti osob, které se scházely v jeho domě v Southsea na společných seancích. Zprávy ze záhrobí získávali prostřednictvím otáčení stolku a automatického psaní.

Význam těchto jevů byl neprůkazný do té doby, než do kroužku přibylo zkušené médium. To mu mimo jiné sdělilo, „aby nečetl knihu Leigha Hunta“. Mohl to považovat za přesvědčivý důkaz, protože nikdo kromě něj nevěděl, že přemýšlí o tom, zda má onu knihu vůbec začít číst.

„Tato příhoda mi po mnoha měsících zkoumání nakonec ukázala, že je absolutně jisté, že inteligence může existovat mimo tělo. Po všestranném uvážení důkazu jsem již nemohl pochybovat o jedinečném fenoménu, tak jako nepochybuji o existenci lvů v Africe, třebaže jsem byl na tomto kontinentě a nepoštěstilo se mi nějakého lva vidět. Dovolte mi učinit výzvu všem ostatním badatelům, aby nikdy nezoufali, i když nezískají osobní svědectví, ale aby trpělivě snášeli bezpočet nezdarů, než nakonec dospějí k pevnému přesvědčení, jak je jim souzeno.“

Sherlock Holmes si mezitím získal celý svět. Vysoké honoráře, které Doyle dostával za knihy, mu umožnily vydat se na nezávislou dráhu duchovědného badatele. Osobní zaujetí mohl přenést z Velké Británie do světa: navštívil Austrálii, Nový Zéland, Spojené státy a Kanadu, Francii a Jihoafrickou unii, Rhodesii, Ugandu, Tanzanii, Keňu, Skandinávii a Holandsko. Roku 1927 s ním byl natočen rozhovor. Nikdy nebyl zveřejněn celý.

Díky komunikaci se světem zemřelých se ujistil, že život pokračuje i po zániku fyzického těla. Věděl, že duchové a další důkazy spiritismu poskytují faktický základ, z něhož může – dedukcí podobnou Sherlocku Holmesovi – vyvodit, že smrt neznamená zánik lidského individua. Spiritismus byl podle jeho životních zkušeností v souladu s myšlením „jeho“ detektiva a neméně skvělým postřehem, že „neexistuje žádný obor lidské činnosti, kde by dedukce nebyla tak potřebná jako v poznávání lidské duše“.

Kniha Z hlubin věků uzavírá volnou trilogii dosud v češtině nevydaných prací A. C. Doyla. Předchozí dvě – Z krajin soumraku a Z říše tajemství – jsou podobným vhledem do individuálních i světových dějin lidské duše, jakou nabízí českému čtenáři dosud neznámá kniha. Jmenuje se Z hlubin věků a jako by se docela nenápadně vynořila z hlubin naší nesmrtelnosti.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival