Zprava je to s 169 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

LZE SE ZBAVIT LUPÉNKY?

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 12/2009

Autor: MUDr. Josef JONÁŠ

REGENERACE

Je mi 35 let. Asi tak před 10 lety (po narození syna) se u mě objevila lupénka, se kterou si nevím rady. I moje maminka se s tímto problémem před lety potýkala. Bohužel ani klasická medicína mi zatím nedokázala pomoci. Myslíte si, že pro mě existuje nějaké řešení z hlediska celostní medicíny?

Lupénka, neboli psoriáza je neléčitelné kožní onemocnění. „Neléčitelné“ zahrnuje v tomto případě jak léčbu přírodní, tak chemickou. Psoriasis vulgaris se někdy objevuje dědičně, jindy je touto nemocí postižen člověk, v jehož rodokmenu se podobné onemocnění nikdy nevyskytovalo.

Slovo vulgaris znamená latinsky obecný, obyčejný, všední. Jedná se však o onemocnění nevšední, protože mu podléhá pouze několik procent obyvatel. Navíc má značný estetický dopad, může na okolí působit až odpudivě, ačkoli není na druhého člověka přenosné. Psoriasis může způsobit i postižení některých orgánů, především kloubů (tzv. psoriatická artritida) – a ani zde neexistuje pro postižené žádná pomoc. Naštěstí choroba bezprostředně neohrožuje život.

Psoriáza má různé projevy, které vždy souvisejí s výskytem zrohovatělých vrstev kůže. Může postihovat nejrůznější části těla, a to jak pouze tečkovitě, tak i ve velikých plochách, které (zvláště když jdou přes klouby) komplikují pohyb. Aktivita onemocnění kolísá, zvyšuje se v podzimních a zimních měsících, na jaře a v létě jsou obtíže mírnější.

Ofi ciální medicína udělala v tomto případě výjimku a již dávno zařadila do svého rejstříku jakékoli nadějné přírodní postupy. Je to především působení slunečního záření, konkrétně jeho ultrafi alové složky, a tak jsou běžnou součástí léčby pobyty u moře či ozařování lampami. Významnou úlevu mohou přinést také soli Mrtvého moře nebo bylinné koupele, které provádějí specializovaná pracoviště. V odhalování příčin tohoto onemocnění současná věda zatím tápe. Kůže se tvoří v podkožní vrstvě a dostává se obvykle na povrch v průběhu deseti až čtrnácti dnů. V případě psoriázy se na povrchu ocitne už během tří až čtyř dnů, tedy nezralá. Občas můžeme číst v novinách titulky hlásající objev účinné a bezpečné léčby této nemoci, jindy se tradují fantastické historky o jejím vyléčení. Ve skutečnosti nikdo z nás neví, jak toto kožní onemocnění spolehlivě zvládnout. Proto každému pacientovi s lupénkou předem oznamuji, že ji léčit neumím a naděje na zlepšení je pouze u jejích lehčích forem.

V současné době je největším hitem tzv. léčba biologická, tj. vypěstování speciálních imunitních buněk a jejich aplikace pacientovi. Je však velmi nákladná a doporučuje se jen u mimořádné těžkých případů.

Psoriatici mohou kromě pobytu na slunci ošetřovat pokožku různými prostředky, především salicylovou vazelínou nebo pětiprocentní dehtovou mastí. Při některých formách, především při psoriatické artritidě, ale i jiných těžkých formách lupénky, se přerušovaně používají kortikoidy, a to vnitřně i zevně.

Velice mě mrzí, že nemohu dát psoriatikům optimističtější odpověď. Někdy je na vině stres, po němž se problémy objeví, jindy infekční onemocnění. Rovněž funkce metabolismu hraje důležitou úlohu. To ale neznamená, že houževnatý souboj s touto nemocí nemá výsledky. Trvalou péčí je možné dosáhnout toho, že pokožka sice není alabastrově čistá, ale ani se na ní nemusí vyskytovat hrubé, šupinaté, vystupující skvrny, které psoriatik i jeho okolí snášejí velmi špatně. Mám několik přátel a známých, kteří měli psoriázu, a přesto byli šťastně ženatí s krásnými ženami a kůže jejich dětí byla naprosto čistá.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival