Zprava je to s 198 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

TŘI DÓŠI A STŘEDOZEMNÍ FLEUR V KUCHYNI DAVIDA FREJE

Autor: Jiří Kuchař

Tři dóši a středozemní fleur v kuchyni Davida Freje

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 1-11

Dobře stravitelná, harmonická strava, vytvářená vhodnou kombinací potravin a koření, je základem návratu k rovnováze organismu a správná výživa je stěžejním předpokladem naší tělesné a duševní rovnováhy a zdraví. Uvádí se, že stravou lze vyléčit přes sedmdesát procent nemocí! Je paradoxní, že západní medicína tento významný faktor v léčbě i prevenci nemocí stále občas ignoruje, i když stravou léčil už Hippokrates, známý jako otec západní medicíny.

Ájurvéda je považována za nejstarší léčebný systém na světě; v sanskrtu znamená věda života. Zrodila se v Indii asi před pěti tisíci lety a je nazývána matkou veškeré léčby.

 

Ájurvéda zná tři základní energie, funkční principy, které se nacházejí kromě jiných především v lidském těle. Čeština si pro ně nevytvořila žádný výraz, a tak je známe v jejich původní tisícileté sanskrtské podobě jako váta, pitta a kapha. Díky nim se tekutiny a živiny vůbec dostanou k buňkám a naše tělo může fungovat, zpracovat potravu a udržet svoji buněčnou strukturu pohromadě. Váta je energií pohybu, pitta zažívání a kapha se okultním způsobem stará o promazání celé tělesné struktury. Máme je všichni; jednu z nich vždycky dominantní, druhou méně a třetí doslova nejméně.

MUDr. David Frej patří u nás mezi ájurvédskou špičku. Pokud jste pravidelnými čtenáři REGENERACE nebo máte jeho první knihu o ajurvédě coby indické medicíně v praxi českého lékaře, tohle asi víte. V prosinci vyšla kniha Ájurvédské recepty pro zdraví , jejíž prostřednictvím přenesl ájurvédské principy dlouhověkosti přímo do našich jídelen. Indičtí mistři věděli, že tělo, mysl i duch spolu neoddělitelně spolupracují a že se snaží udržovat rovnovážný stav. K témuž směřuje ájurvédská kuchyně, která je především dobře stravitelná, harmonická a tvořená lahodnou kombinací potravin a koření.
Ájurvédské vaření není nijak náročné, což mohu potvrdit. Používají se při něm běžně dostupné potraviny, jejichž kombinace respektují naznačené principy. Využívá se při tom všech jedinečností "otisků Božích prstů" na každém z nás, vyjádřených zásadami ájurvédy, tedy individuální kombinaci našich fyzických, mentálních a emočních charakteristik. David Frej je ovšem Čech, přímo ve Zlíně narozený, a tak svoje recepty kombinuje s principy středomořské stravy. Důvod je nabíledni: středomořská stejně jako ájurvédská strava vedou k dlouhověkosti, což je jeho životní i terapeutický styl. Se sestrou se řadu let věnují organizaci přednášek, a především praktických kurzů, na nichž seznamují zájemce s harmonickou stravou. Pokud k tomu jako kuchař-amatér můžu dodat svoje, jedná se o naprosto jedinečné počiny, kterými se doktor Frej dává poznat jako opravdu vynikající praktik ordinace i sporáku.
„Při každém vaření byste však neměli zapomenout přidat do jídla i jednu důležitou, a vlastně nezbytnou ingredienci, a tou je láska. Dokonale harmonický, osobitý pokrm lze totiž vytvořit jen s její pomocí,“ připomíná autor. Pokud budete společně s touto radou připravovat jídla podle jeho receptů, dožijete se určitě velkých věcí.
Jiří KUCHAŘ

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival