Zprava je to s 200 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

DVD ALTERNATIVNÍ MEDICÍNA - LÉČITELSKÝ KONCERT JIŘÍHO JANČI

Autor: Jiří Kuchař

DVD Alternativní medicína - Léčitelský koncert Jiřího Janči

Když jsem se díval na definitivní DVD podobu disku s názvem Alternativní medicína - komplexní prevence a léčba přírodními prostředky, proběhl mi před očima film vzpomínek na neopakovatelnou postavu naší léčitelské scény, Ing. Jiřího Janču, CSc. Vybavilo se mi kde co, také první setkání s ostravskými filmaři, s nimiž později ve spolupráci s Dagmar Misařovou vzniklo nadčasové dílo.

Hlavními tematickými okruhy DVD Alternativní medicína - komplexní prevence a léčba přírodními prostředky jsou choroby dýchacích cest, kožní onemocnění, nemoci oči a vady zraku, lymfatický systém, potíže hormonální sféry, nemoci pohybového aparátu, potíže krevního oběhu a vnitřní onemocnění. Nechybí ani pozoruhodný receptář. A svůj dlouholetý vztah k psychotronice nezapřel autor samostatnou kapitolou o vlivu geopatogenních zón na lidské zdraví.

 

Jeho scénář tvořili společně, zkušená redaktorka ostravského rozhlasu a Mistr. Všechno se zdálo být jasné, scéna, postup, provedení i pozdější grafické zpracování, když se vynořil naprosto nečekaný zádrhel, znějící dnes jako veselá příhoda z natáčení. Režisér dokumentu, slavný pražský dokumentarista Petr Skala, známý například svým, na poměry velice odvážným snímkem z roku 1987 Ozvěna ticha o lidech, kteří přežili klinickou smrt, trval na tom, aby Jiří Janča vystupoval v černé košili. Bylo léto roku 1991 a jakkoli to dnes zní neuvěřitelně, v Ostravě byl problém ji sehnat. Produkce sjezdila širý kraj, až nakonec uspěli v Opavě.

Přišly chvíle, kdy jsem se při sledování tohoto léčitelského koncertu neubránil dojetí. Znovu jsem si při tom uvědomil, jak výjimečnou postavou Jiří Janča byl. Dvacet let je tomu, co vyšly jeho první průkopnické knihy Alternativní medicína a Co nám chybí. Od té doby napsal skoro dvě desítky dalších. Nenašel se ovšem nikdo; tedy alespoň o něm nevím; kdo by se alespoň přiblížil jeho záběru, a to nejen z hlediska znalostí, ale především komplexní terapie.
Zatímco mnozí z vás možná mají původní VHS kazetu s touto nahrávkou doma, bude pro každého jeho příznivce nečekaným a velice milým bonusem záznam z přednášky a osobitý rozhovor. Památná akce se konala 28. června 1991 v Děčíně na závěr programu pomoci alergikům, který tehdy spolupořádal tamní Československý červený kříž. Jednoduchá kúra postavená na bázi dietologie, reflexní terapie a doplňku stravy, který dnes společnost Spagyria nabízí jako Jančovy tablety AL, měla mimořádně vysokou úspěšnost. Byl jsem při tom a pamatuji si, jak za Mistrem chodili rozechvělí rodiče, jejichž dětem po měsíci zmizel atopický ekzém. Některá setkání evokovala takřka biblické scény.
Dvě a půl hodiny s Jiřím Jančou jsou nejen unikátní výpovědí o době, ale především o alternativní medicíně jako takové. „Léčit příčiny, nikoli projevy“ bylo jeho léčitelským krédem, které na tomto DVD ožívá v plném rozsahu - a neopakovatelné autentické podání mu dává punc. Zasvěcené nepřekvapí, že tenisový loket má zdroj potíží ve žlučníku a třeba záněty v kolenou zapříčiňují ledviny. Mě dodnes ano.
Znal jsem ho od listopadu 1988 a naposledy jsem jej navštívil dva měsíce před smrtí v létě roku 2005. Když nedávno zemřel Arnošt Lustig, vzpomněl jsem si na jejich podobná poslední slova: „Duch je silný, ale tělo už slabé...“ Oba měli společnou zkušenost z druhé světové války, která v jejich životním i spisovatelském zaměření hrála klíčovou roli. Můj kamarád Arnošt prožil peklo v koncentrácích; můj kamarád Jiří na západní frontě.
Mága lidského těla, jak mu přezdíval deník Sport, jsem viděl vždycky jen v obleku, nanejvýš v košili. Pravou paži mi ukázal jen jednou, po jistém přemlouvání. Nebyl to tuze pěkný pohled. O svém osudu mi vyprávěl při naší první cestě do televize, v březnu 1991. Možná ten příběh znáte, ale opakování, jak víme, je matka moudrosti. Ofenziva v Ardenském lese na konci roku 1944 byla poslední strategickou křečí Adolfa Hitlera. Netrvala dlouho, ale její následky byly strašné. Nevídanou jungovskou koincidencí při ní dvacetiletý Jiří Janča přišel k podélnému průstřelu pravé paže. Když ho dovezli do polního lazaretu, byl v polovědomí, protože ztratil mnoho krve. Spojenci útok nacistů nečekali a chyběla jim anestetika. Turecký lékař v jejich službách mu proto nabídl láhev špiritusu „na ožrání“ a vedle toho rychlou alternativu, nenápadnou jehličku, kterou mu může bodnout do oblasti krku. Mladík z Ostravy si vybral to druhé. Operace nejenže nebolela, ale mohl při ní dokonce konzultovat s doktorem, kam přikládat roztříštěné úlomky kosti. Mimochodem: s Turkem se domlouval německy, dva černoši z americké armády ho později v Paříži naučili anglicky, v tamním prostředí poznal francouzštinu, v rodném kraji polštinu, potom se jako každý v té době učil rusky a sám si přidal italštinu. To bylo jedno z tajemství jeho znalostí, protože mohl studovat cizí literaturu v dobách, kdy česká v oboru alternativní medicíny nevycházela. Tím dalším bylo memento, které vídal každý den v koupelně: hluboké jizvy jako památka na večer v mrazivé Belgii. Do vínku dostal navíc ještě talent a k němu přidal píli a chuť poznávat nové. Ty mu vydržely celý život.
 
Leonardo da Vinci alternativní medicíny. Podobně o něm kdysi psal týdeník Reflex. To byl Jiří Janča. Pokud jste ho znali, určitě vám z paměti hned tak nezmizí - vysoký charismatický muž s šedými vlasy, nezaměnitelným přízvukem v laskavém hlasu, se silnýma rukama, kterýma neomylně mačkal ty správné reflexní body, a vědomostmi, jež nám naštěstí zůstaly v podobě jeho knih. Nyní k nim přibylo i toto unikátní DVD.
 
Jiří KUCHAŘ

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival