Zprava je to s 201 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

ÓDA NA RADOST JIŘÍHO JANČI

Autor: Jiří Kuchař

Každý z nás píše svým životem příběhy. Mají různou podobu, jedny oslovují, jiné méně. Život a dílo Jiřího Janči jsou v tomto směru výjimečné, protože nepřestávají inspirovat ani po jeho odchodu.

 

První jarní den letošního roku byl pro mě neobyčejný. Spojily se mi během něj různé fenomény, až se mi tajil dech. Na této stránce se vždycky pokouším o reflexi v pojetí vlastní sebereflexe; tyto ale byly nad jiné. Tak jestli máte chvíli, poslyšte jeden příběh.

Být u toho, kdy vyjde první biografie Karla Gotta v němčině, byl můj letitý sen. Dovršil se takřka sofoklovsky: „Běda, nešťastníče, každé tvé přání se ti splní. Jen nevíš, kdy a jestli ho přesně tak budeš chtít.“
Všechno se zdálo být jasné. Kniha vyšla, den před jejím slavnostním uvedením na lipském knižním veletrhu vystupoval v jarním večerním pořadu ARD, kde se na Mistra v sobotu dívaly miliony lidí. Vysílání probíhalo z haly města vzdáleného jen pár desítek kilometrů od Lipska. Následující den měl přijet, plný elánu a energie. Jenže nastalo něco nečekaného.
V pátek Karel Gott volal, že má problém s ploténkou. Nejenže ho považuji za nesmrtelného, ale také „nemocí prostého“. Popsal jsem mu situaci v Lipsku, kde měl být hlavní hvězdou veletrhu, a to se svou biografií Zlatý hlas z Prahy. Po chvíli přemýšlení mi řekl: „Tak já to nějak zkusím.“ Že má bolesti, jsem věděl už čtrnáct dní. Že tak veliké, to jsem netušil. V ARD zpíval s velkým sebezapřením, jak jsem viděl.
Museli byste to zažít, abyste si takovou situaci uvědomili na vlastní duši. Setkání s ním na stánku České republiky mělo začít v jednu. Přijel bez hvězdných manýr deset minut předem, k zadnímu vchodu do čtvrté haly – a skoro stejně dlouhá bolestná doba do zahájení akce mu trvala, než přešel pár desítek metrů na místo, kde na něj čekaly stovky jeho německých fanoušků.
Neznám mnoho lidí, kteří by se tímhle handicapem vůbec odhodlali chodit, natož řídit auto jako on. Profesionál, řekli byste, každým coulem. Teprve tam, na veletrhu, který by pro jeho letitou oblibu v Německu mohl být naprosto marginální akcí, jsem pochopil Karla Gotta. Od začátku kariéry má dar sudých alikvot; o tom jsem psal vloni v červenci při jeho sedmdesátinách. Jeho skutečným tajemstvím, smím-li to tak pojmenovat, je lidskost. Pokud jste se s ním někdy osobně setkali, tak víte. S vyhřezlou ploténkou absolvoval něco, co si ani nechci představit. Pozdě odpoledne jsem mu volal: „Jedu rovnou do nemocnice,“ řekl mi nikoli smutným hlasem. V pondělí ráno šel na operaci. 
 
Inu, k Jiřímu Jančovi. Když jsem odjížděl z Lipska na Bílý kámen na Keltský telegraf, Karel Gott ještě pořád podepisoval svoji knihu Die Goldene Stimme aus Prag. Naklonil jsem se k němu a na rozloučenou říkám: „Kdyby tady mohl být Janča, bylo by to bez bolesti…“ „To asi jo,“ odpověděl, protože s ním měl skvělou zkušenost.
Před lety vystupoval v Ostravě a dopoledne před koncertem začal ztrácet hlas. Pořadatelé mu doporučili „mága lidského těla“, za kterým přijel domů. A večer zvládl bez problémů.
A tak tedy jedu z Lipska a v rozhlase za Ústím nad Labem slyším vyprávění Jiřího Anderleho o páteru Františku Ferdovi. Neposlouchám jeho hovory v rozhlase mnoho, ale tenhle pro mě byl návratem do starých časů, kdy byl v Československu pojem léčitel synonymem někoho, kdo opravdu umí. Nejsem si jistý, kolik posluchačů toho vysílání znalo jméno jasnovidného faráře, ale pořad byl anderlovsky náramný.
Jiří Janča, František Ferda, jako by se éra uzavírala; stejně jako asi už nikdy nevznikne fenomén Karel Gott. Ani v Německu, ani u nás. Člověk, jehož jméno kdekoli vyslovíte a bude to jasné, aniž musíte něco dovysvětlovat.
 
Životní tóninou Jiřího Janči byla příroda. Alternativní medicína, Co nám chybí, Reflexní terapie, Reflexní terapie rukou, Praktická homeopatie, Psychotronika pro každého, Zdravé dítě a alternativní medicína, Stopové prvky a kovy života v přírodě, Praktické kalendárium alternativní medicíny, První pomoc alternativní medicínou nebo autobiografická kniha Můj život s alternativní medicínou. Herbář léčivých rostlin, nejucelenější, který u nás kdy vyšel. Nevídaný koncert, obdivuhodné sólo Bohem obdařeného Mistra.
Malý receptář přírodní medicíny volně navazuje na Velký receptář alternativní medicíny, který pravděpodobně znáte. Vyšel ještě za života Jiřího Janči jako kvintesence jeho zkušeností. Volné pokračování obsahuje většinou nepublikované texty, které z léčitelovy pozůstalosti sestavil jeho syn, Jiří Janča.
Znal jsem ho bezmála dvacet let. Pokud mu stačily síly, nikoho neodmítl. Byl opravdu mimořádně lidský. Jeho odkaz tvoří stovky stran textu, v nichž se neopakoval. Výjimkou není ani Malý receptář, v tomto ohledu jakýsi testament. Nebudu psát, která z jeho rad mě zrovna v příběhu této knihy oslovila. Upřímně vám řeknu, že to byl především on sám.
„Není kniha, ze které byste se nemohl poučit. A stejně tak není životní situace, která by vás nemohla posunout dál.“ Desítky společných setkání mi dnes nahrazuje pár fotografií a jeho texty. Nesmrtelné. Představují pro mě nádhernou ódu na radost ze zdravého života.
 
Jiří KUCHAŘ

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival