Zprava je to s 205 REGENERACE - Přirozená cesta ke zdraví a poznání

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

STANISLAV MOTL A JEHO STRÁŽCE BRÁNY

Stanislav Motl a jeho Strážce brány

Pět let pracoval v Reflexu, ale předtím také půl roku jako horník v dolech. Navštívil několik kontinentů, plavil se po mořích, vystudoval žurnalistiku. Rodák z Ústí nad Orlicí, sympatický muž, který postavou nezapře sportovce, patří mezi naše nejuznávanější novináře. Především proto, že je vždycky osobitý a originální.

 

Kdyby byla rodnou řečí Stanislava Motla angličtina, znal by ho celý svět, přinejmenším díky jeho přízvisku „český Simon Wiesenthal“. Určitě si pamatujete na jeho reportáže v bývalém pořadu televize Nova Na vlastní oči, ve kterých od roku 1994 odhaloval válečné zločince se samozřejmostí profesionálních detektivů.

Do historie tohoto ojedinělého pořadu vstoupila také jeho reportáž o podivuhodné bytosti z jihlavského podzemí, která v letech 1997–2000 budila opravdovou senzaci. V knize Strážce brány o tom píše:
„,A najednou. Nějaká neznámá síla mě přimrazí k zemi. Nejsem schopen udělat jediný krok. „Proboha… To přece není možné… No, je to stín! A ten stín se hejbe!‘ Tahle slova, která mi jdou samovolně z úst, zachytí kamera. Já teď opravdu vidím lidský stín. Je to vůbec člověk? Vysoká postava jakoby v dlouhé kápi. Má podivně hranatou hlavu.
Pořád stojím jako přibitý. Ještě před několika hodinami jsem měl pocit, že mě nic na světě nemůže vyvést z rovnováhy. A najednou jsem jako zkoprnělý a cítím, jak mi po zádech stékají krůpěje potu…“
„Na duchy jsem nikdy nevěřil,“ odpověděl mi na můj přímý dotaz. „Nicméně vzhledem k vlastním zkušenostem, zejména při adrenalinových sportech, například na mořích či ve velehorách, jsem odjakživa cítil pokoru k tomu, čemu nerozumíme a co existuje, jak se říká, mezi Nebem a Zemí…“
 
Jak napsal ve své knize Strážce brány, na duchy nevěří ani po jihlavské zkušenosti. To, co zažil v průběhu čtyř nocí ve slavných chodbách, ho vede k tomu, aby dané skutečnosti nepodceňoval, ale ani nepřeceňoval. „Přesto všechno jsem si odtud odnesl jisté tajemství a toto tajemství se mnou zřejmě odejde i na věčnost. Prozradím jen to, že jsem tehdy získal – mimo jiné – jistou schopnost dostat se hlouběji do nitra druhého člověka. Jestli to bylo díky mému zážitku v podzemí, nebo šlo o nějakou náhodu, to říci nedovedu. Nicméně tuto schopnost, která mimochodem zdaleka nepřináší jen příznivé pocity, jsem předtím neměl.“
 
Kniha Strážce brány je výsledkem autorova mnohaletého zájmu o záhady a snahy o jejich objasnění. Jen sotva je ovšem možné udělit Stanislavu Motlovi titul „záhadolog“, protože dává prostor i vysloveným skeptikům. Vrací se v ní k tajuplné postavě z jihlavského podzemí, přináší další fakta a souvislosti a popisuje fenomény, které se tehdy z různých důvodů v televizi neobjevily
Skutečně objevnou součástí publikace jsou pasáže, jež se zabývají mimo jiné historickým a vědeckým zdůvodněním některých tajemných a pro mnohé lidi nevysvětlitelných událostí.
 
Ptal jsem se ho také na onoho Strážce. „Ta brána, kterou máš na mysli, vede do našich životů. A její Strážce má v rukou naše Osudy. Jinými slovy, věřím tomu, že každý z nás přicházíme na svět s tím, že tu máme svůj úkol. A ten musíme splnit. Síla Osudu je nezvratná. Přesto ale – čím silnějšími osobnostmi jsme, tím více můžeme své Osudy do jisté míry korigovat, spoluvytvářet. Ta brána tedy – to je zároveň i velké tajemství Života. A Strážce? Ten sleduje naše počínání. Nic mu neunikne a každému z nás dříve či později vystaví – konečný účet.“ Takhle přesně mi to napsal.
 
Knihu doplňují autentické příběhy plné nevysvětlitelných jevů a událostí, které autor prožil jako účastník horolezeckých, speleologických, námořních a jiných badatelských výprav do nejrůznějších, často i velmi exotických koutů naší planety. Léta je odmítal knižně publikovat a v případě této knihy tak činí poprvé. Vedle nich přináší i celou řadu tajemství, jež dodnes obklopují životy a úmrtí některých osobností, jakými například byli Antoine de Saint-Exupéry nebo Jack London. Právě s americkým spisovatelem zažil osobní pocit kontaktu s mrtvým, který měl později i s jinými zemřelými.
 
Stanislava Motla můžete dnes pravidelně slyšet každou sobotu po poledni na stanici ČRo 2–Praha, pro kterou připravil jedinečný pořad Stopy, fakta, tajemství. Kromě toho je autorem řady knih, mezi něž patří například Nacisté pod ochranou, Oběti a jejich vrazi nebo Lída Baarová & Joseph Goebbels, o které jsem psal před časem. Do říjnové REGENERACE s ním chystá Pavlína Brzáková velký rozhovor. Tak se těšte.
 
Jiří Kuchař
 

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival