Zprava je to s 38 REGENERACE - Kornfieldovy CESTY SRDCE -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

KORNFIELDOVY CESTY SRDCE

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 03/2009

Autor: Jiří KUCHAŘ

REGENERACE

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 3/2009

"Mám pouze tři nepřátele," říkal Mahátma Gándhí. "Můj oblíbený nepřítel, jehož lze nejsnadněji změnit k lepšímu, je britské impérium.

Druhý nepřítel, indický lid, je mnohem náročnější. Mým nejtěžším protivníkem je však muž jménem Móhandás Karamčand Gándhí. Na něj mám jenom nepatrný vliv."

Citát z knihy Cesta srdce od amerického spisovatele a spirituálního učitele Jacka Kornfielda je dostatečnou výpovědí o tom, jak to autor se svými čtenáři myslí. letos třiašedesátiletý doktor vědecké psychologie studoval jako buddhistický mnich východní duchovní učení v Thajsku, Barmě a Indii a od roku 1974 začal po celém světě vyučovat meditaci. Ke svému dnešnímu poslání přišel tak, že po promoci na dartmouth College v roce 1967 vstoupil do Mírových sborů a byl přidělen k veřejným zdravotnickým službám na severovýchodě Thajska, které je domovem několika buddhistických pralesních klášterů. Zde potkal buddhistického mistra Adžan Čá, který se na mnoho let stal jeho učitelem. Po návratu do Spojených států obnovil Jack Kornfield v Barre v Massachusetts společnost Insight Meditation Society a společně s učiteli meditace Sharon Salzbergovou a Josephem Goldsteinem zde vyučovali umění východní meditace.

Žádná meditace by nepřinesla příliš velký pokrok, kdybychom přestali meditovat pokaždé, když narazíme na potíže, opakoval trpělivě svým žákům, když zakládal Spirit Rock Center ve Woodacre v Kalifornii, kde v současné době žije a vyučuje. Po mnoho let se jeho práce soustředila na přinášení a integrování východního duchovního učení. Přibližoval jej srozumitelnou cestou, především svými publikacemi a meditační praxí. Všechny Kornfieldovy knihy, včetně Cesty srdce a Hledání srdce moudrosti, se staly celosvětovými bestsellery.

V díle Hledání srdce moudrosti popisuje základy celistvého duchovního života, různé způsoby praxe, obvyklá životní úskalí, techniky pro zacházení s našimi psychickými úrazy a potížemi, některé buddhistické modely duchovních stavů lidského vědomí a způsoby, jak lze tyto mimořádné zkušenosti zakotvit v praktickém rozumu. Největší lekce, jakou se lze naučit, spočívá ve sjednocení všeobecné zkušenosti s osobním prožitkem. Jen tak může dosáhnout naplnění v našem duchovním životě. Máme-li přinést do světa světlo, moudrost a soucit, musíme začít u sebe. To je holý fakt.

Jeho poslední v češtině vydaná kniha se jmenuje Po extázi prádelna. Sděluje velmi radostnou zkušenost, kterou neučinil jen on: osvícení skutečně existuje. Je možné dospět k procitnutí, zažít, co je to svoboda bez hranic, radost, jednota s Bohem, probuzení do stavu věčné milosti. "Tyto prožitky jsou běžnější, než tušíte, a nejsou tak daleko. Platí nicméně ještě jedna pravda: nemají dlouhého trvání. Ano, naše uvědomění a procitnutí nám sice ukazuje realitu tohoto světa a přináší s sebou transformaci, ale je pomíjivé," říká autor. "Můžete samozřejmě číst tradiční vyprávění plně osvícených mudrců z Východu anebo zcela neposkvrněných svatých a mystiků ze Západu, avšak tady ideální příběhy mohou být poněkud zavádějící. V našem případě to bude vypadat jinak."

Duchovní příběhy zpravidla končí osvícením nebo "alespoň" poučením. Ale co kdybychom se zeptali, co se stane po tomto zážitku? Co se stane, když se zenový mistr vrátí domů ke své ženě a dětem? Co se stane, když jde křesťanský mystik na nákup? Jak vypadá život po prožití extáze? "Abych dokázal tyto otázky zodpovědět," vzpomíná Kornfield, "hovořil jsem s mnoha lidmi, kteří pětadvacet, pětatřicet, čtyřicet let svého života věnovali duchovní cestě, a to zejména s těmi, z nichž se stali západní mistři v meditaci, opati, západní učitelé a lamové naší generace. Ti mi pověděli o počátcích své cesty a o svém procitnutí a pak mi popsali lekce, jež jim uštědřil život v letech následujících, kdy se snažili na tomto světě naplnit opravdovou cestu soucítění."

Kornfield přináší příběhy, které se zveřejňují jen zřídka. Je to kvůli určitému nebezpečí, že by mohly ve čtenáři vzbudit mylný dojem, že ti, kdo prožijí takový zážitek, jakým je osvícení, jsou osoby něčím zvláštní. Přestože ten zážitek sám o sobě zvláštní opravdu je a nepřihodí se jen "zvláštním" lidem. Potkává kohokoliv z nás v případě, že jsou splněny určité podmínky, tedy že necháváme vše plynout a otevřeme své srdce dokořán – v případě, že dokážeme vnímat svět novým způsobem.

Jeden učitel například dosáhl osvícení ve věku padesáti osmi roků, po mnoha letech cvičení u několika mistrů v meditaci, zatímco současně si budoval kariéru a vychovával děti.

Má-li mít naše počáteční představa o duchovním životě punc ryzosti, je nutné ji naplnit "tady a teď", na místě, kde žijeme. Jak vypadá cesta západního člověka uprostřed složité společnosti? Jak se naučili žít ti, kdo zasvětili duchovnímu cvičení pětadvacet, třicet, čtyřicet let života? Tohle jsou otázky, které Jack Kornfield začal klást těm, kdo se na Západě stali zenovými mistry, lamy, rabíny, opaty, jeptiškami, jogíny, učiteli nebo jejich pokročilými studenty.

Jestli chcete znát odpovědi, potom je tady nová Kornfieldova kniha právě pro vás. Jack Kornfield byl v České republice naposled v roce 1992, kdy se zúčastnil pražské konference Mezinárodní transpersonální asociace, které předsedal dr. Stanislav Grof. Možná se zase někdy dočkáme; kdyby ano, byl bych jedním z prvních, kdo by se ho zeptal, jakým práškem pak vlastně pere.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival