Zprava je to s 706 REGENERACE - Přirozená cesta ke zdraví a poznání

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

JÍT CESTOU SVÉHO SRDCE

Jít cestou svého srdce

"Příroda to tak vymyslela, že každý nakonec nějak dostane, co si zaslouží."

Robert Fulghum

Vladislava Mlada Jirásková je malířkou obrazů a slov, publicistkou i bylinářkou. Pochází z kraje na jihu Čech. Odmalička se chtěla stát poustevníkem. Toužila malovat obrazy, tvořit, sbírat byliny a žít v souladu s přírodou. Tento sen se jí opravdu vyplnil, když později v dospělosti strávila několik let ve vesničce Svébohy, obklopená přírodou jako poustevník. Dnes žije v příměstské divočině u Prahy, ale svůj domeček na samotě má stále. Má tam svůj ateliér, mýdlárnu a alchymistickou dílnu, kde uplatňuje všechny své praktické zkušenosti. V přilehlé zahradě, která se utěšeně rozrůstá o další léčivé byliny, se hrdě tyčí její sochy a plastiky z betonu, které s vášní k materiálu občas tvoří. Ze zahrady vidí hřbety Novohradských hor, kam se vždy velmi ráda vrací.

Vladislava Mlada Jirásková několik let pravidelně přispívá do REGENERACE. Je také autorkou dvou samostatných speciálů BIO domácnost a Léčivá zahrada. Nedávno dokončila knihu s názvem Léčivá domác(t)nost, která vychází v nakladatelství EMINENT. K tomuto rozhovoru jsme se sešli v Šestajovicích, kde se svým manželem Janem, hudebním skladatelem a pedagogem, žije. Díky této neobyčejné ženě si uvědomuji, že v jednoduchosti je síla a že geniální věci jsou ve své podstatě vlastně jednoduché? "Esencí mojí duše je potřeba něco neustále tvořit. A je jedno, jestli budu vyrábět bylinkové mýdlo, nebo něco z hlíny či malovat obraz," říká.

O KOŘENECH, TRADICÍCH A INSPIRACI

Vladislava Mlada: to jméno máte od narození?

Mlada je staré jméno slovanského původu a odráží tradice a kořeny našich předků. Přišlo to ke mně nějak spontánně, až v dospělosti. Bylo to v době, kdy jsem se právě více začala zabývat kořeny, našimi předky a krajinou.

Jak pokračujete s vaší bylinnou zahradou v Novohradských horách?

Stále je ve fázi zrodu. Nedělám ji podle žádných návodů, ale podle své duše, tak, jak ji cítím. Vznikají tam záhony bylin, květin, dále různé kamenné labyrinty, cestičky. Je to pro mě vlastně takové zrcadlo, kdy se dívám do vlastní duše skrze zahradu. Ráda tam i tvořím a zpracovávám byliny, které tam pěstuji. Zahrada má asi tisíc metrů čtverečních a je v ní i dům mých předků. Vždycky přes léto tam bydlela moje babička a já dům zdědila. Byla to pro mě výzva ? budovat a předělávat zahradu. Přetransformovávat duši předků do současnosti, což není jednoduché. Protože dům není byt, má duši. Jestliže vstoupíte do duše domu, zároveň obýváte i duši zahrady. Nejdřív jsem se snažila předělat dům, pak přišel čas i na duši zahrady. Pak se všechno vyčistilo, uspořádalo a zahrada se otevřela. Prostor mě pustil, abych na základě duše předků začala naplňovat svoji vizi. Mám velkou radost, protože v zahradě vzniká celá řada hezkých zákoutí, která se různě proměňují. Sleduji, jak rostou obyčejné luční kytky, byliny. Pozoruji ji v každém ročním období.

Inspirovala vás tato zahrada k napsání knihy?

Určitě ano. Zaujal mě totiž proces tvoření, který je mi velmi blízký, a také to, když jsem se pustila do zahrady, jak to zpočátku nešlo. Genetická duše předků mě nechtěla pustit a pořád po mně něco chtěla. Pořád byly nějaké problémy. Nakonec se vše v dobré obrátilo, všechno se začalo tvořit a přeměňovat. Vložila jsem do toho svoje srdce, což považuji za důležité. Na cestě, kterou jdete, musíte někdy učinit i kompromis, abyste se k něčemu propracovali. Kdyby všechno bylo přesně tak, jak si člověk stanoví, myslím si, že by to bylo sobecké, nebylo by to ani lidské či opravdové.

Nemrzí vás, že žijete na okraji velkoměsta a že už nejste v Novohradských horách?

Místo, kde teď s manželem žijeme, je takový dobrý kompromis. Máme tu jen malou zahradu a za námi je poměrně rozlehlý les. Samozřejmě to bylo dilema jít do Prahy, protože člověk byl zakořeněný v rodném kraji. Nicméně to dospělo do nějakého bodu, kdy jsem se měla někam posunout. Jít do Prahy byla pro mě výzva, kterou jsem přijala.

Kde tedy cítíte svoje kořeny?

Snažím se, abych nebyla vázaná na místo, ale je to těžké. Teď žiju na dvou místech a není důvod vzdát se rodného místa na jihu Čech, kam se stále vracím. Zároveň je tady nová cesta přijaté výzvy. Takže nedokážu říct, že to je jenom na okraji Prahy, protože bych se zpronevěřila. Nejsou tu Novohradské hory. Je dobré přihlásit se ke starým kořenům, cítit je, ale nejít úplně zpátky. Spíš se tam jenom inspirovat, vnímat je. Důležité je vybudovat nějakou nadstavbu. Mám pocit, že když se budu vracet úplně zpátky, bude to slepá ulička. Ze základu, co nám tu naši předkové zanechali, je třeba se jen inspirovat. Cítím, že to je můj úkol: ze starého udělat něco nové. Proto mám ráda staré předměty, líbí se mi tradice naší země, naší kultury. Ale nemyslím si, že bych je měla provozovat zcela doslovně.

Celý rozhovor si můžete přečíst v listopadové REGENERACI.
Připravil Jaroslav Kňap

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival