Zprava je to s 719 REGENERACE - Přirozená cesta ke zdraví a poznání

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

IVA BITTOVÁ - VRACÍM SE K MOUDROSTI A PRAVOSTI STARÝCH ČASŮ

Iva Bittová - Vracím se k moudrosti a pravosti starých časů

Jednou vystupuje s lidovými písněmi, pak hraje jazz, následně předvede neuvěřitelnou variaci na některou ze skladeb vážné hudby. Zpěvačka, houslistka a občasná herečka Iva Bittová je prostě živel, který nejde zařadit. Žije v Americe, koncertuje po celém světě a žije svůj sen. S houslemi, které jí navždy přirostly k srdci. Svým kořenům však zůstává věrná. Do Čech a na Moravu se pravidelně vrací, aby publikum potěšila nějakou nečekanou improvizací. Slovenskými spevy nebo společným projektem s Čikori - posledním albem At Home.

Koncem minulého roku jste jela koncertní šňůru Slovenské spevy. Proč jste si vybrala zrovna toto téma?

Ke mně to tak přichází, po tématech cíleně nepátrám, ale jsem v úzkém spojení se skvělým slovenským hudebním skladatelem Vladimírem Godárem, který s tímto projektem přišel. Dva roky sbíral podklady od maďarského skladatele Bély Bartóka a vytvořil transkripci pro hlas a smyčcové kvarteto. Základem je lidová píseň, která vyvolává daleko více emocí právě v této úpravě, víc než klavír a přednes operního zpěvu. Lidový text má mnoho významů, je tam humor, spoustu obrazů a emocí, takže se nebojím každou píseň obsáhnout i nějakou expresí. A baví mě to. Je to spojení s hudbou, kde se cítím doma, je v ní spousta svobody. A navíc se ráda vracím ke kořenům a do starých časů, kde hledám moudrost a pravost.

Přenesly vás tyto písně i k vašemu tatínkovi Kolomanu Bittovi, který byl z jižního Slovenska?

Určitě, proto jsem ráda přijala. Přineslo mi to spoustu vzpomínek, protože tatínek byl úžasný muzikant, ale bohužel zemřel velice mladý, bylo mu teprve třiapadesát let. Lékaři tvrdili, že měl Parkinsonovu chorobu. Když se maminka a tatínek potkali, dalo je dohromady Slovácko a hudba. Maminka zpívala a tatínek hrál na kontrabas a cimbál, takže se při písních určitým způsobem prohlubovala jejich láska. A tím jsme celé mládí procházeli, hodně jsme doma hráli a poslouchali hudbu. Všechny tři sestry jsme od rodičů dostaly neuvěřitelné bohatství - dědictví moravského, slováckého a slovenského folkloru, který mi proudí v krvi.

Stihl tatínek ještě vaše první hudební úspěchy?

Zažil moje první dvě písničky: Ukolébavku a Boží dárek. Hrála jsem mu to do ouška, i když to už vnímal trochu postižený, byl z toho mile překvapený. Pořád jsme napojení, vrací se mi nejen ve snech, ale pořád mu do toho ouška hraju.

Vaše sestra Ida mi řekla, že se váš tatínek dlouho styděl za to, že je Rom.

To si myslí jenom Ida, je to celé její příběh, maminka ani moje mladší sestra nic takového netvrdí. Romštinu jsem v rodině nikdy neslyšela, jenom maďarštinu. Tatínkova rodina žila velmi jednoduchým, vesnickým stylem, skoro denně se hrálo. Ale romské písně jsem jako první do rodiny přinesla já, když jsem v sedmnácti přišla z východního Slovenska, kde jsme natočili snímek Růžové sny. V něm jsem hrála mladou cikánku.

Jak tedy vaše sestra na něco takového přišla?

Idu pár písniček z filmu hned zasáhlo jako blesk. Od té doby má celý program, celou práci a životní úsilí postavené na dvou písních z tohoto snímku. A na to se nabalovaly další a další. Navíc má i takové zabarvení hlasu a výraz, používá silný, otevřený hlas, kdy může vykřičet všechny emoce naplno, takže jí to otevřelo celý svět. Taky má od té doby teorii o tom, jak tatínek celý život trpěl a jak maminka nikdy v životě nechtěla dopustit, aby se tvrdilo, že tatínek je Rom. Mně to přijde trochu přehnané, ale i tak to respektuji a vážím si toho, co Ida dělá, protože je to nevděčná práce. Pomáhá mladým romským talentům, snaží se zbořit bariéry, někdy až rasistické, musí se potýkat s nerudností a s chováním, které je na hraně, kdy lidé její romské studenty provokují. Rasismus u nás narůstá čím dál víc.

Romský temperament v sobě ale stejně nezapřete.

Ten temperament a nespoutanost jsem v sobě schopna probudit a s Iduškou máme společnou naprostou svobodnou a otevřenou práci s hlasem a výrazem. Stejně tak, jako když přijdete do romské osady a slyšíte, jak tam ze sebe v jednoduché písničce naprosto všechno vyzpívají. Je v tom obrovská síla a vášeň. Shodou okolností jsme nedávno byli s německou produkcí v Rádžastánu (podle některých teorií pravlast Romů ve střední Indii při západních hranicích s Pákistánem - pozn. red.), přímo v osadách, kde žijí Romové. Jezdili jsme po vesnicích, koncertovali a v rámci nového projektu jsme vybírali protagonisty, se kterými chceme hrát i s Drážďanskou filharmonií v dubnu v Německu. V některých lidech můj zpěv a hudba evokují, že mám cikánské kořeny, ale zpočátku jsem si romské písničky nedokázala ani přeložit. Ale bylo mi to jedno, šla jsem do toho intuitivně. Občas jsem přizvaná na akce se zaměřením na romskou kulturu, nebráním se tomu, ale v hudebních žánrech nemám žádné hranice.

Chtěla jste hrát a zpívat už odmalička?

Milovala jsem hudbu, ale až do svých devatenácti let jsem přesně věděla jen to, co nechci dělat - že nechci být herečka. Sledovala jsem tenkrát lidi kolem sebe a zajímali mě ti, kdo už mají určitou životní moudrost, hrozně ráda jsem jim naslouchala. A ve dvaceti jsem pak začala číst spoustu různé filozofie a duchovní literatury a najednou jsem prohlídla. Divadlo mi v tom určitě pomohlo, protože jsem zažila jedno z nejlepších období brněnské Husy na provázku, kde působilo mnoho skvělých osobností. Ze setkávání s nimi čerpám dodnes. Díky někdy až pedantskému přístupu režisérů jsem se naučila na sobě pracovat.

Celý rozhovor si můžete přečíst v listopadové REGENERACI.
Připravila Silvie ŠPAČKOVÁ

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival