Zprava je to s 72 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

BAAROVÁ A GOEBBELS: ĎÁBEL A KRÁSA

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 07/2009

Autor: Jiří KUCHAŘ

REGENERACE

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 07/2009.

Mnoho dlouhých měsíců se zabývám tématem třetí říše. Přestože v něm nalézám řadu vysloveně okultních momentů a v mnoha událostech tuším jasné stopy vlivu duchovních sil, uvědomuji si, že to byla především éra vtělených lidí a jejich mnohdy vskutku démonického smýšlení. Téměř každý, kdo v Říši tehdy žil, se především díky Hitlerovu specifi ckému přístupu k estetice a estetizujícímu rituálu jen stěží dokázal ve druhé polovině třicátých let ubránit propadnutí do zvláštního hypnotického stavu vědomí, ve kterém hrála významnou roli – jakkoli nám to může připadat zvláštní – především krása. Ve spojení s šálivým duchem falešné pýchy, jenž se tehdy zmocnil nejen špiček nacistického státu, byla tato kombinace doslova smrtící.

Byť si Německo klestilo stejnou cestu krizí jako například naše země a ačkoli žili Němci v porovnání s obyvateli Československa v nepoměrně větší materiální nouzi, dokázal rodák z Braunau am Inn uhranout národ vášní pro krásno. A těžko to nazvat jen pouhým útěkem z reality bídy, protože celonárodní estetické dožínky trvaly poměrně dlouho po začátku války.

 

Říšský ministr lidové osvěty a propagandy Joseph Goebbels, jedna z nejslavnějších evropských hereček té doby Lída Baarová a jejich tragický vztah, který se proplétal do dějin třetí říše, jsou hlavním tématem knihy, jež nedávno vyšla. V osobním smyslu byl vele kněz národněsocialistické propagandy obětí téže vlny, jež se hnala celou zemí a kterou sám hojně přiživoval. Z krásy Lídy Baarové téměř zešílel, a byl dokonce ochoten opustit rodinu i vysokou funkci.

Autor knihy Stanislav Motl měl jedinečnou možnost poznat tuto obdivovanou ženu velmi důvěrně v letech 1990 až 1997, v jejím domě v Salcburku, ještě před hereččinou těžkou nemocí. S pomocí její dosud zcela neznámé pozůstalosti, kterou mu odkázala, se pokusil zaplnit některá, dosud bílá místa dramatického života, a především tohoto osudového vztahu.

Vedle málo známých i zcela neznámých svědectví několika mužů, kteří kdysi stáli za Hitlerem – ať už to byli architekt Albert Speer, nebo Hitlerův osobní strážce Rochus Misch – přináší také výsledky Motlova bádání v německých archivech. Dobové kritiky nebo odborná hodnocení svědčí o tom, že Lída Baarová oplývala nejenom nevšední krásou a mimořádným hereckým talentem, ale především silným osobním kouzlem, jímž si podmanila dokonce i Adolfa Hitlera.

obálkaDílo nese podtitul o osudové lásce – a tou tento vztah skutečně byl. Goebbelsova moc a „opilost slávou“ musely vést k nevyhnutelné osobní katastrofě obou. V době, kdy se nechávala obdivovat nejmocnějšími muži včetně nacistických pohlavárů, odcházely do neznáma nebo končily v táborech smrti tisíce nešťastných lidí. To samozřejmě vůbec nevadilo, protože se to týkalo „těch druhých“. Po válce musela kdysi zářivá a hýčkaná hvězda tvrdě zaplatit. Skončila ve vězení, přišla o své nejbližší, a přestože byla nakonec osvobozena, zvláštního cejchu, který jí na čelo vypálili spoluobčané, se už nikdy nezbavila. Novou úspěšnou hereckou kariéru sice prožila ještě v Itálii a Španělsku, ale psychické následky tehdejších dnů nesla po celý svůj další život. Až do jeho konce nepřestala vzpomínat na nevysokého milence s koňskou nohou a ve svém bytě prý dokonce měla pověšené šaty, jež jí kdysi daroval.

 

V jednom z minulých fejetonů jsem naznačil, že jsem skutečně dalek toho podceňovat z duchovního pohledu význam dvou největších „nacistických štváčů“. V Goebbelsových denících jsem ostatně našel příliš mnoho pasáží, jejichž slovník je sice propagační, ale nešetří výrazy, které bychom očekávali spíš v literatuře úplně jiného druhu, jež se věnuje například astrální povaze lidské bytosti: Tranz, mystické vytržení, okouzlení, fascinace, přesvědčivost, davové nadšení – kromě jiných.

Při četbě knihy o takřka do extrému jdoucím vztahu Baarové a Goebbelse jsem si nemohl nevšimnout určitých paralel s dneškem. Jmenovat nemusím. Pro mě osobně je tohle dílo velmi cenné. Uvědomil jsem si u něj, že především díky masmédiím stále se zjednodušující svět nám neustále předkládá k uvěření jakousi superpohodlnou fasádu. Za ní ovšem ještě existuje, vedle jiných, specifi cký ahrimanský, zprvu často těžko viditelný aspekt, který zažívá každý z nás. Média o něm mlčí. Tato kniha podle mě jedinečným způsobem ukazuje, že viditelné a neviditelné projevy mají své široké souvislosti a že teprve díky jejich uchopení se můžeme povznést nad jednoduchost schématu a dotknout se podstaty.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival