Zprava je to s 732 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

MARTA TÖPFEROVÁ - TOULKY MILOKRAJEM

Autor: Lída CHARVÁTOVÁ

Marta Töpferová - Toulky Milokrajem

"Žila jsem v New Yorku a neplánovala se vrátit. Najednou jsem ale cítila, že si potřebuji vybudovat jiné zázemí než žít v New Yorku životem věčného muzikanta, který platí nájem a vůbec neví, co bude. U nás jsem spolupracovala na desce a zpívání v mateřštině mě oslovilo. Mělo na mě obrovský dopad. Tak jsem si řekla: Když zázemí nebude v New Yorku, tak kde? Přirozeně doma," vypráví zpěvačka a skladatelka Marta Töpferová, která od svých jedenácti let žila v Americe.

Marta Töpferová má za sebou úspěšnou hudební kariéru ve Spojených státech, ale před čtyřmi lety se rozhodla přestěhovat z New Yorku zpět do České republiky, kde našla svůj skladatelský ráj. Naučila se zpívat v češtině, inspiruje se českou, moravskou a slovenskou lidovou hudbou a objevuje české básníky.

Už v Česku zůstanete?

Myslím, že jo. Díky hudbě a projektu Milokraj jsem tady našla svoje místo. Teď jsem začala s workshopy La dílna - učím a předávám to, co jsem načerpala za tolik let v latinskoamerické scéně. Tady tuhle hudbu moc lidí nezná. Moc mě to baví a opravdu v tom cítím význam. Zároveň využívám čas a zajímám se, co se děje tady, objevuji české básníky, české divadlo a věnuji se Milokraji.

Kdo chodí na La dílnu?

V Praze zatím deset žen, některé jsou muzikantky, trochu hrají a zpívají, některé nemají moc velké hudební zkušenosti. Předávám vše tak jako v Latinské Americe, takže bez not. Naučíme se píseň, text, pak rytmické doprovody na malé perkuse, které jsou v Latinské Americe důležitou součástí hudby zejména pro zpěváky. Někdy učím i hudebníky, nedávno jsme měli první La dílnu v Brně, kterou zorganizovali studenti JAMU.

Je pravda, že latinskoamerický folklor znáte lépe než český?

Ano, začala jsem se věnovat latinskoamerické hudbě vážněji ve čtrnácti letech, takže už je to dvacet šest let. Studovala jsem s těmi lidmi, zpívala v kolumbijském souboru celou dobu, co jsem v New Yorku šestnáct let žila. Znám hodně kolumbijských, kubánských, argentinských a venezuelských písní.

Jak srovnáváte latinskoamerickou mentalitu s českou?

Žila jsem v Americe dlouho, měla jsem kamarády z Latinské Ameriky, takže jsem působila v trochu jiném světě. S Američany ze Severní Ameriky jsem byla v dennodenním kontaktu - a rozdíl mezi námi a jimi je obrovský. Američané se často přetvařují a neřeknou, co si doopravdy myslí. Snaží se být pořád víc pozitivní, ačkoli se někdy necítí úplně dobře, neřeknou vám pravdu, aby neudělali špatný dojem. Je to hodně jiná kultura, hodně jiné myšlení. Lidé z Česka, Španělska a Latinské Ameriky mají mnohem víc podobných kulturních rysů, většinou si řeknou, jak se doopravdy cítí, jak věci vnímají, a jsou přímější. Český temperament je trošku jiný, ale já cítím, že tu mám silné napojení s lidmi, že si říkáme podstatné věci a nestydíme se říct pravdu. Toho si hrozně vážím. Nejvíc jsem v Americe trpěla tím, že jsem se stále musela držet zpátky a nemohla moc sdílet, když mi bylo smutno.

Proto jste se skamarádila s imigranty?

Většina mých kamarádů byli imigranti. Dále to byli například i Američani, kteří se tam sice narodili, ale měli rodiče odjinud. Doma mluvili ještě jiným jazykem a cítili podobný kulturní zlom jako já. Jinak žili doma a jinak ve společnosti.

To, že jste v jedenácti letech po rozvodu rodičů s maminkou a sestrou opustily Československo, bylo rozhodnutí vaší maminky. Nezazlívala jste jí to někdy?

Nemůžu mluvit za ni, měla svůj život, který potřebovala nějak posunout a změnit, takže měla víc důvodů. Věděly jsme, že musíme držet spolu. K nějakému zazlívání jsem se nedostala. Nebylo možné se na to moc připravit, protože tenkrát jsme nevěděly, do čeho jedeme, a nebylo, jak se to dozvědět. Dnes se lidi můžou podívat na YouTube na jakékoli filmy, rozhovory. Něco se o Americe dozvědět předem, to bylo vzácné. Maminka měla v Americe svého tatínka osmnáct let. Byl to tanečník a choreograf Antonín Hodek, který odcestoval do Ameriky v roce 1968 s Laternou magikou. Pak tam jeli znova a on zůstal. Těch osmnáct let se neviděli. Maminka s tatínkem vyrostla, takže to byla jedna z motivací. Díky tomu jsme dostaly vízum, i když to nebylo jednoduché. Maminka bojovala, a tak jsme jely jako turisti na návštěvu. Myslím, že ji to tady dusilo. Hodně myslela na nás, chtěla nás vzít do svobodnějšího prostředí.

Už jste si v Česku vybudovala svůj domov?

Ano, měla jsem takovou vizi, že bych si chtěla vytvořit zázemí, kde by se mi dobře tvořilo. Tvorba samotná totiž pro mě začala být v životě nejdůležitější. Splnila jsem si sen a pořídila si první domov v nádherném prostředí, kde jsem obklopená krásnou přírodou. Našla jsem svůj skladatelský ráj! Od jedné starší dámy jsem potom dostala za odvoz pianino. To mi spadlo z nebe! Na tvorbu sice teď času tolik nezbývá, ale dělám, co je v mých silách. Člověk musí jezdit, koncertovat a učit, aby se uživil. Ale jen jak to jde, udělám si týden čas, vypnu internet, telefon a místo dovolené skládám. V New Yorku jsem měla etapu nasávání, chodila jsem hodně na koncerty, lekce, teď mám období, že bych mohla příštích dvacet let jen tvořit.

Celý rozhovor si můžete přečíst v červencové REGENERACI.

Připravila Lída CHARVÁTOVÁ.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival