Zprava je to s 737 REGENERACE - Přirozená cesta ke zdraví a poznání

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

MARTA FOUČKOVÁ: "VĚK JSOU JEN ČÍSLA. PODSTATNÁ JE SÍLA DUŠE."

Marta Foučková:

Doktorka filozofie Marta Foučková je známá psycholožka, vysokoškolská učitelka, autorka hlubinné terapie a knih Jsem a Já jsem, duchovní průvodce. Setkávali jsme se s ní v REGENERACI při různých příležitostech a nyní bychom jí rádi k životnímu jubileu popřáli zdraví, štěstí, spokojenost do dalších let. A vám předkládáme k potěše i zamyšlení tento rozhovor.

Jaké bylo vaše dětství?

Je to už jenom sen, občas barevný, jindy v mlžném oparu, tak jak už vzpomínky bývají. Zejména když kontrastují se současnou skutečností. Pokud si dovolím přenést se do této doby, je to neuvěřitelná krása, pohoda, až fantazie, jak nádherný základ do srdce mi vložili rodiče svým úsilím, prací, čestným životem a pocitem svobody. To se nedá vyjádřit několika větami a asi by ani kniha neobsáhla jejich statečný boj o přežití. Největším smutkem prošli, když jim odváděli zvířata, která měla svá jména a byla téměř součástí rodiny. Všechna píle, všechna práce a pot na kamenitých políčkách ve stráních přišly vniveč, protože se komunističtí funkcionáři rozhodli a ta tvrdě vydřená úrodná půda byla zalesněna. Rodiče se stali otroky, kteří museli každý den docházet do sousední vesnice do práce, někdy jen za pár haléřů denně.

Dětství jsem strávila ještě ve "středověku". Od pěti do patnácti let jsem na našich stráních při sklizni obilí dělala povřísla. Zatímco pražské děti z chat šly koupaliště, já celé léto strávila na polích a pak ve stodole. Obilí se muselo ještě v létě vymlátit. Na podzim se sklízely brambory a všechno ovoce. Jen málo času zůstalo na hry, většinou jen v neděli, kdy se nepracovalo, a to jsem si raději četla. Sobota byla obzvlášť náročná. Umýt podlahy v domě, vymést celý dvůr, vyčistit boty, vyžehlit prádlo, košile. Na naší farmě jsme měli všichni plné ruce práce. Hospodářství, to nebyla jen pole, ale hlavně zvířata. Každý den připravit trávu, kopřivy, nakrmit, opatřit je. Ohlídat kvočnu s kuřaty - byla to rozlehlá samota v údolí, kačenu s káčaty, aby nezmizela po potoce. Jednou jsme je našli tři kilometry od domova, bratr kačenu pod paží a já koš s káčaty, koš větší než já. Někdy to byla legrace, jindy veliký stres. Zejména když se blížila bouřka - a v těch našich skalách bývala vydatná. Kolem naší samoty se táhly hluboké lesy, které poskytovaly prostor pro dětskou fantazii protkanou obrazy pohádkových bytostí. Všechno bylo hračky - šišky, mech, dřívka, z nichž vyrůstala obydlí pro vymyšlené panenky, broučci s různobarevnými krovkami, fantastické představy víl, lesních skřítků, duší stromů.

Moje dětství je také obohaceno mnoha návštěvami. Úžasná vyprávění přinášel krajánek - my jsme byli kdysi mlýn. Nám dětem se pod víčka už vkrádaly sny, ale pracně jsme držely oči otevřené a nechtěly o nic přijít. Měl zcestovalý celý kraj od mlýna k mlýnu a nezapomeňme, nebyla televize a my neměli ani rádio. Na samotu nevedla elektřina. Nedivím se, že každý den večer někdo zavítal z městečka nebo z vesnic okolo. Odlehlá samota dávala prostor k odvážným diskusím. Bylo to krásné dětství vyplněné prací, povinnostmi a silnou duchovní atmosférou.

Celý jubilejní rozhovor najdete v časopisu REGENERACE.
Připravila redakce REGENERACE
Foto Pavlína Brzáková a archiv Marty Foučkové

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival