Zprava je to s 78 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

CHUCK SPEZZANO A JEHO NABÍDKA NA CESTU Z VNITŘNÍ PASTI

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 08/2009

Autor: Jiří KUCHAŘ

REGENERACE

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 08/2009.

Když jsem se sešel vloni v létě se světoznámým spirituálním učitelem Chuckem Spezzanem, byl jsem neobyčejně nadšen. Nejen proto, že naší schůzce předcházela opravdu hustá scéna víc než hodinového hledání jeho londýnského azylu na západním předměstí a naše úleva, že jsme ten dům nakonec našli, ale hlavně z něj. Když jsem se ho při obědě zeptal, jestli si dá bílé víno, nebo radši pivo, řekl mi: "Georgie, není až tak důležité, co piješ, ale jakou vnitřní radost ti to přináší." A dal si dvě deci bílého. Blíží se doba, kdy s ním přineseme původní rozhovor, tak se o něm budete moci dozvědět víc. Možná už ale víte svoje, protože znáte jeho knihy a leccos z jeho názorů jste poznali v krátkých článcích, které k nám přilétají z Tichomoří.

Chuck je skutečný živel, je to fenomén, osobnost, znalec života, velký charismatik. Není sice veliký, možná mírně při těle; o to větší je však jeho duch. Nemyslím to jako nějaký eufemistický obrat, ale jako zkušenost člověka, který zná jeho i jeho knihy. Navzdory tomu, co nám sdělují různé písničky, knihy nebo fi lmy, platí, že jestli něco bolí, není to láska. Bolí především naše neuspokojené potřeby, bolí to, že nedostáváme, co chceme. Láska bolet nemůže, protože je to pocit spojení, který přináší radost. Bolí, když se zavřeme a stáhneme se do sebe, když se odtáhneme od partnera… Jistě poznáváte jeho slova.

Ubližuje nám, když něco ve vztahu oživí naši starou bolest. Láska nás nebolí – naopak obohacuje. Bohatství našeho srdce roste v záři lásky a uznání; svíráním dává naše srdce najevo, že se po té dlouhé době, kdy bylo zmrzačené, dává znovu do tance. Pocit, že se naše srdce rozvíjí láskou, je sladký. To zná každý, kdo to prožil. Já také.

Možná zvláštně znějící slova ze Spezzanovy knihy Když to bolí, není to láska, vystihují 366 prostých, ale naprosto přelomových zásad. Pomáhají léčit problémy a bolest vznikající v každém vztahu. Chuck Spezzano napsal knih celou řadu. V pořadí druhá, která vychází v češtině, se jmenuje Milovat z celého srdce. Má skutečně příznačný podtitul Jak vyléčit zármutek. Je plná praktické moudrosti a je především o tom, jak můžeme zacelit rány v našem srdci. Autor v ní čerpá z více než třicetileté psychoterapeutické praxe, během které u tisíců lidí poznal peklo zármutku a jeho destruktivní vliv na život.

ObálkaCo přináší zármutek? Cítíme se poražení, jsme zklamaní, naprosto zahořklí ke světu, a hlavně k sobě samým. Pokud mu podlehneme, neodvratně spějeme k další truchlivé chvíli, která nutně musí přijít. K sebedestrukci, jež téměř pokaždé končí předčasnou smrtí. Spezzanova kniha dodává odvahu. Podrobně analyzuje stav zármutku a ukazuje, jakým způsobem se všechno odvíjí od našeho rozhodnutí, zda se naše srdce a život stanou soudržným celkem. Nabízí také naději a cestu ke změně, aby se každý z nás mohl konečně naplno radovat ze života a z lásky. Vysvětluje, co je nám všem společné, a dělá to takovým způsobem, že se díky hlubokému porozumění a účinnému léčení dokážeme osvobodit od bolesti. Pokud si tuto knihu přečtete a pokud svůj život poctivě provedete lekcemi, které vám nabízí, máte velkou šanci. Jen sotva se znovu slepě poženete do pasti, kterou přináší zármutek. Vrátí se vám vnitřní síla a srdce – základní součásti šťastného života. Spezzanova nová kniha je pro ty, kdo se opravdu chtějí zbavit negativních emocí. Nemyslete si, že je to tak jednoduché. Velmi dobře si pamatuji na přednášku Jitky Vodňanské, kterou měla kdysi na vlašimském semináři a jež mi svým názvem připadala tehdy nesmyslná: Proč vlastně toužíme trpět? Dneska už vím. Emoce utrpení jsou totiž pro mnoho lidí náhražkou za jiný, mnohem bohatší a konstruktivní druh vnitřního života.

Chuck Spezzano v knize Milovat z celého srdce píše, že hlavní silou zármutku je především strach. "Povaha strachu je následující," říká. "Ať už se bojíme čehokoli, vlastně to prožíváme. Pokud se například bojíme zármutku, uvědomujeme si, že se bojíme, ale rovněž do jisté míry zármutek prožíváme. Když se něčeho bojíme, jednoduše to přitahujeme." Tuto zkušenost s ním sdílí, řekl bych, každý z nás, mě nevyjímaje. Strach je jedním z kořenů každého problému. Když zmizí, zhroutí se i problém. Všechny zármutky vyrůstají ze strachu z následujícího kroku, protože už teď si představujeme, že následující krok bude horší než to, co máme právě teď na mysli.

BE HAPPY, GEORGIE...

Když jsme se s Chuckem loučili, zeptal jsem se ho, co by mi doporučil, jakou by mi dal radu do života. Taky občas píšu knížky a ještě předtím jsem se ho zeptal, jak je na tom se psaním on. "Mám rozepsaných čtrnáct knih…" šokoval mě, a to silně. "Nejsou všechny stejné?" nemohl jsem skrýt svůj údiv. "Ale co tě nemá," řekl mi s tím svým šibalským havajským úsměvem, "jezdím po celém světě a témat, o kterých bych chtěl psát, jsou ještě další desítky. Svět je pestrý – ale jeden zároveň."

Překlady mu vyšly v desítkách zemí. Podle toho se domnívám, že jeho poselství je univerzální. Takže k té poslední otázce. "Be happy, Georgie." Buď šťastný, Jiříku. Staří Řekové říkali, že není důležité, kolik máte majetku, ale jakou z něj máte radost. Myslím, že to platí i pro duševní majetek, jestli ne především pro něj. Tak ti, Chucku, tam do té Havaje odpovídám, že dělám, co můžu. Každý den svého života.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival