Zprava je to s 9 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

OKULTNÍ KOŘENY NACISMU ANEB TÉMA STÁLE ŽIVÉ

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 08/2008

Autor: Jiří KUCHAŘ

REGENERACE

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 8/2008

Když jsem byl před několika lety v Bayreuthu, zaujala mě poblíž místního operního centra busta mistra Richarda Wagnera. Tehdy jsem ještě nevěděl, že jejím tvůrcem je slavný německý sochař Arno Breker, který si pro své neskutečné dílo v době Třetí říše vysloužil přezdívku „Hitlerův Michelangelo“. Jen jsem si tam znovu uvědomil, jak mocnou zbraní bylo pro Hitlera právě umění, které dokázal skutečně dokonale využít (nebo spíš zneužít) pro svou ideologii. Možná víte, že u zrodu „nové hvězdy“ stál nepřímo i Wagner, jehož opery Hitler už jako chlapec doslova hltal, a v dokonce i době, kdy neměl ve Vídni co do úst, nevynechal žádnou premiéru Wagnerovy opery. Skladatelovým zeťem byl totiž anglický esoterik Houston Stewart- Chamberlain, Hitlerův velmi významný guru, který ho před svou smrtí v roce 1927 označil za budoucího „Mesiáše německého národa“.

Adolf Hitler doslova očaroval Evropu - jak, ač neradi, uvádějí mnozí autoři. Olympijské hry v srpnu 1936 například, které osobně otevíral, byly monumentální oslavou nacismu, sportovně- politickou bohoslužbou, které se klaněli a kterou oslavovali sportovci, umělci i politikové - o statisícových davech nemluvě. Jen málokoho asi tehdy napadlo, že za kulisami všeho toho omamujícího pozlátka, té okázalé symbiózy „jednoho národa a jednoho Vůdce“, je něco mnohem hlubšího.

Kniha známého britského historika Nicholase Goodricka-Clarka se věnuje okultním naukám a pseudoučením, kterými se inspirovali nacističtí vůdcové včetně Adolfa Hitlera a Heinricha Himmlera. Přibližuje životní osudy rakouského romantického spisovatele, excentrického vizionáře a zakladatele armanského řádu Guida von Lista, bývalého cisterciáckého mnicha Jörga Lanze von Liebenfels, zakladatele ariosofie a vydavatele časopisu Ostara, mezi jehož čtenáře patřil za svého vídeňského pobytu i Hitler. Ukazuje také vliv dalších okultistů na vznik a vzestup nacistického hnutí, jakými byli například Karl Maria Wiligut zvaný „Himmlerův Rasputin“ nebo Rudolf von Sebottendorf, zakladatel Společnosti Thule a německý agent v Istanbulu. Zabývá se také vlivem mystika Dietricha Eckharta, kterému mimochodem Hitler věnoval svůj Mein Kampf, přesněji řečeno mu vyjádřil svůj obdiv a vyzdvihl jeho význam pro „probuzení německého národa“ na samém konci svého šíleného antisemitského díla. Goodrick-Clarkova kniha podrobně popisuje také historii řádového hradu SS Wewelsburg, Germánského řádu a vznik pangermánského hnutí.

Ačkoli, nebo spíš právě proto, že se Okultní kořeny nacismu zabývají především tou méně viditelnou historií hnutí, jsou nesmírně aktuální, protože si všímají reakcí tzv. obyčejných lidí na společensko-ekonomické změny a jejich hledání nějakého jednoduchého návodu k jejich pochopení. A ten i dnes, stejně jako na přelomu 19. a 20. století, nacházejí také v nacionalismu. Spisovatel svoje zasvěcené dílo uzavírá myšlenkami, že v dnešní době sílícího vlivu náboženského fundamentalismu různých směrů může porozumění okultním kořenům nacismu přispět k tomu, že se tento svět stane bezpečnějším.

Autorem této neobyčejné knihy je britský badatel, který absolvoval univerzity v Bristolu a Oxonu a dnes je profesorem západních esoterických tradic na univerzitě v Exeteru. Člověk si přitom nemůže nevzpomenout na sisyfovské, na špičku nosu si nevidící argumenty o tom, že esoterika na vysoké školy nepatří. Naštěstí pro Angličany je jejich společnost evidentně moudřejší a tolerantnější a jejich vzdělávací systém nepochybně skutečně vzdělávací.

Nicholas Goodrick-Clarke působí také jako ředitel Centra pro esoterická studia (EXESESO) v rámci Školy humanitních a sociálních věd v Exeteru. Je autorem několika knih o současném okultismu a jeho vlivu na lidskou společnost; jeho dílo Černé slunce, které vyjde česky začátkem příštího roku, je považováno za jedno z nejobjevnějších svého druhu. V současné době žije v jižní Anglii.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival