Zprava je to s 92 REGENERACE - -

Regenerace Facebook

Přátelé

Eminent - dobré knihy


Předplatné


Rádio Místo setkávání


Spagyria -  zdraví z přírody


REGENERACE Online

MARIA TREBEN: BYLINY Z BOŽÍ ZAHRADY ŽATECKÉ RODAČKY

Vybráno z měsíčníku REGENERACE č. 10/2009

Autor: Jiří KUCHAŘ

REGENERACE

Knižní reflexe Jiřího Kuchaře 10/2009.

České a Moravské země daly světu mnoho vynikajících bylinářů. Řadu z nich znáte i z našeho časopisu. Pro někoho možná trochu překvapivě mezi ně patří i žena, která je se svým uměním spojována hlavně s Rakouskem.

MARIA TREBEN GÜNZEL

Narodila se jako Maria Günzel 27. září 1907 v Saaz neboli Žatci. V rodině byla prostřední ze tří dcer majitele tiskárny; její matka strávila celý život v domácnosti. Když bylo Marii deset, utrpěl otec úraz, na jehož následky zemřel. O dva roky později se matka s dětmi přestěhovala do Prahy. Přišla tam tedy v době začínající první republiky.

Maria pracovala čtrnáct let v občanském povolání, kromě jiného také jako osobní tajemnice Maxe Broda. Poté, co se provdala za inženýra Ernsta Gottfrieda Trebena, se přestěhovala do Rakouska a začala naplňovat svoje životní poslání. Vychovávala děti a věnovala se studiu léčivých bylin, jejich vlastnostem a využití. Většinu života působila v Rakousku a také v Německu. Velkou proslulost získala především díky tzv. švédským bylinám, které spojila s legendou o znovuobjevení dávného receptu švédským lékařem Samstem. Byla velice zbožná a často opakovala, že své znalosti získávala s pomocí Panny Marie. Byla známá nejen jako znalkyně bylin, ale především jako specialistka na bylinnou léčbu a alternativní léčebné postupy, ve kterých navázala na tradici bavorského faráře Sebastiana Kneippa.

obálkaFENOMÉN

Maria Treben je skutečný fenomén a dodnes je v oboru fytoterapie považována za jednoho z nejdůležitějších průkopníků vědy o léčivých rostlinách. Když 26. července 1991 v hornorakouském Grieskirchenu zemřela, zůstal po ní opravdu neobyčejný odkaz.

Byliny z Boží zahrady jsou obsáhlé, a především systematické dílo, které je v kontextu jejích knih považováno doslova za stěžejní. Sama o něm řekla velmi stručně: „Všechno, co vím, stojí v této knize. Snažila jsem se snadno pochopitelným a srozumitelným způsobem zapsat všechny zkušenosti svého života s léčivými bylinami, abych pomohla pokud možno všem, kdo hledají radu a pomoc. Moje léčivé byliny a recepty pomohly mnoha lidem v mnoha životních situacích, při lehkých obtížích stejně jako při těžkých onemocněních. Kéž tato kniha přinese útěchu a pomoc všem, pro něž jsem ji napsala.“

UNIVERZÁLNÍ PROBLÉMY

Sama byla úspěchem knihy překvapena. Jak se sama vyjádřila, splnilo se jí osobní přání zpřístupnit veškeré vědomosti o léčivých bylinách co největšímu počtu lidí. „Avšak má radost nebyla a není nezkalená,“ dodávala k tomu poněkud překvapivě. „Tato kniha totiž zcela změnila můj život a vystavila mě i mou rodinu nesmírnému zatížení.“

Podobně jako čeští a moravští bylináři byla v době po druhé světové válce pravidelně, často poměrně ostře a ne vždy férově, napadána. Zatímco u nás se v tomto směru angažovali bdělí komunističtí strážci materialistických hodnot, mezi které jim lidové léčitelství jen málokdy zapadalo, v západní části Evropy se Maria Treben dočkala především útoků ze strany lékařů a farmaceutického průmyslu. Sama ovšem proti lékařům nic neměla, naopak s mnoha z nich spolupracovala. „Chci zřetelně říci, že bych nikomu neradila, aby se od lékařů odvrátil. Bez lékařské diagnózy, bez rozhovoru s lékařem, kterému důvěřujeme, bez vyšetřování během nemoci bychom zbytečně ohrožovali své zdraví.“

V pohledu na lidské zdraví byla skutečně důsledná: „Půjdu dokonce ještě o krok dále: svěřte se svému lékaři, až sáhnete po léčivých bylinkách. On musí vědět, co děláte. Teprve když se bude chtít postavit léčivým bylinám do cesty, bude váš vztah k němu zatížen. Pokud totiž vůbec může dojít k nesouladu mezi lékařem a pacientem, pak jen kvůli skutečnosti, že se mnoho vystudovaných lékařů vytrvale brání akceptovat sílu bylin. Ani jednoznačné léčebné úspěchy je nedokážou přesvědčit, protože nikdo nezná odpověď na otázku ‚proč’. I já vím jen tolik, že léčivé byliny pomáhají, nikoli však proč!“

Jako bychom v jejích slovech slyšeli ozvěny stejné moudrosti, jakou šířil například její vrstevník, batňovický léčitel Josef Prouza. I on věděl, že právě v tomto bodě se lékařství a farmaceutickému průmyslu naskýtá velké a vděčné pole působnosti. Zatím se ovšem nenašla žádná z bohatých fi rem, která by do výzkumu příčin, proč léčivé byliny tak přesvědčivě a jistě pomáhají, byla ochotna investovat peníze.

„Proč místo toho důvěřují lékaři chemii a udržují nás, lidi, nadále uvězněné v tomto začarovaném kruhu: umělé hnojení – škodlivé látky v potravinách – potírání takto vzniklých nemocí další chemií – předávání následků generacím našich dětí?“ Slova Marie Treben z roku 1986, kdy poprvé vyšla její kniha Byliny z Boží zahrady, znějí velmi aktuálně i dnes.

Jak uvedla v předmluvě, v tomto nerovném boji se nevzdala. To byl také důvod k jejímu napsání. Zahrnula do ní zkušenosti, kterými prohloubila svoje vědomosti o bylinách, kdy nasbírala nové poznatky o dalších léčivých rostlinách a kdy tisíce dopisů potvrdily její rady. Maria Treben pronesla v životě stovky přednášek, na nichž získala důležitou zpětnou vazbu. „Důvěrně jsem se tak obeznámila s praktickými problémy při léčení bylinami a výsledky všech těchto zkušeností jsem zapsala v této knize.

Doufám, že jsem dosáhla svého cíle, kterým bylo napsat praktickou, použitelnou, srozumitelnou příručku pro celou rodinu. Proto je obsah uspořádán podle nemocí a pod každým heslem se nacházejí všechny pokyny a rady, všechny recepty a jejich příprava a výběr osvědčených domácích léčebných prostředků. Přála bych si, aby mé rady pro zdraví a pohodu v této knize byly nakonec tak komplexní a srozumitelné, abyste vy, milí čtenáři, mohli vyhovět mé prosbě a nemuseli mě navštěvovat, objednávat si u mě byliny ani mi telefonovat!“

Jako bych slyšel slova Jiřího Janči a vzkaz, který měl kdysi nahraný na záznamníku svého telefonu. Kniha vychází v češtině poprvé. Domnívám se, že je velice přínosná i přesto, že dílo slavné bylinářky je u nás poměrně známé. Možná ale právě proto.

Zdraví z REGENERACE

Více informací...

Rozhovory REGENERACE

Více informací...

Knižní tipy REGENERACE

Více informací...

Esoterické fenomény

Více informací...

Vyhledávání

Vyhledat:  

Keltský telegraf Online na Facebooku

Akce našich přátel - inzerce

Informace

  • Píšete redakci a žádáte odpověď? Přiložte ofrankovanou obálku se zpáteční adresou.
  • Chcete-li doporučit léčitele, obraťte se každou středu od 13:00 do 16:00 na MUDr. Petra Sedláčka a konzultantku Marii Příhodovou na tel.: 233 350 013
  • Už jste si předplatili REGENERACI? Za výtisk zaplatíte 28,50 Kč/1,43€ (43 Sk) a časopis dostanete domů tři dny po vydání. Nabízíme i rychlejší objednání prostřednictvím mobilního telefonu (viz OBJEDNÁVKA).

Kde nás najdete?

Astrovíkend, esoterický festival